Data dodania: 03-02-2022 r.
Jak wygląda procedura przerejestrowania pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego.
Od 31 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy umożliwiające zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego w przypadkach gdy pojazd zarejestrowany jest w innym powiecie lub województwie. Przepisy na tyle zostały zmodyfikowane że w określonych przypadkach nie będzie wydawana decyzja czasowa. Postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
W odpowiednim dla siebie urzędzie, składamy wniosek o rejestracje pojazdu. Na wniosku musimy zaznaczyć że wnosimy o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego.
Tablice rejestracyjne muszą spełniać odpowiednie kryteria o których piszemy tutaj -
"Nie wszystkie tablice rejestracyjne będzie można zachować w procesie przerejestrowania pojazdu z innego powiatu"
Organ rejestrujący przyjmuje wniosek o rejestracje, następnie w dowodzie rejestracyjnym dokona odpowiedniej adnotacji o złożonym wniosku oraz adnotacji na dokumencie własności i zwróci dokumenty, zarówno umowy lub faktury jak i stary dowód rejestracyjny.
Czy myśli że pojazd został zarejestrowany na Ciebie, to jesteś w błędzie. Z uwagi na to, iż w określonych przypadkach (tablice są w należytym stanie i spełniają określone wymogi, dane w centralnej ewidencji pojazdów są zgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym oraz jest miejsce na dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym)
urząd nie dokonuje już rejestracji czasowej (nie wydaje pozwolenia czasowego), rejestracja pojazdu na Ciebie, będzie dokonana w momencie odbioru "stałego" dowodu rejestracyjnego. Wtedy zostanie też wydana decyzja o rejestracji pojazdu. Do tego czasu nie można zgubić starego dowodu rejestracyjnego, bo w innym przypadku będziemy musieli się udać po zaświadczenie o utraconym dowodzie rejestracyjnym do urzędu który ten dowód wydał.
Podsumowując, zmiany są o tyle dobre, bo zaoszczędzimy dość sporą kwotę, ale pewne elementy procedury budzą wątpliwości.