W przypadku gdy tablica rejestracyjna od naszego pojazdu został utracona czyli zagubiona lub dokonano jej kradzieży albo została całkowicie zniszczona pamiętaj aby w odpowiednim wydziale komunikacji jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie jej wtórnika (duplikatu).
Wniosek o wydanie wtórnika tabicy rejestracyjnej dla miejscowości
Złoczew można wykorzystać dla każdego zatrejestrowanego w kraju pojazdu czyli samochodu osobowego, samochodu ciężarowego, ciągnika samochodowego, motocykla, motoroweru, przyczepy, naczepy samochodowej, autobusu, ciągnika rolniczego lub czterokołowca (np. quad).
Z jakiego powodu wnioskujemy o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych pojazdu
O wtórnik (duplikat) tablic rejestracyjnych do swojego pojazdu wnioskujemy w poniższych przypadkach. Musisz jednak pamiętać że przepisy zabraniają poruszania się po drogach publiczny bez prawidłowego oznakowania pojazdu. Za brak tablicy rejestracyjnej grozi nam mandat karny.
- W przypadku zagubienia,
- W przypadku kradzieży,
- W przypadku zniszczenia lub całkowitego zniszczenia
Kto może wnioskować o wtórnik tablicy rejestracyjnej i gdzie to mam zrobić
Wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjnej składam w urzędzie gdzie pojazd jest zarjestrowany. Jeżeli mieszkamy w miejscowości
Złoczew to taki wniosek składamy w
Starostwo Powiatowe w Sieradzu. Poniżej znajdsziesz szczegółowe dane dotyczące urzędu dla podanej miejscowości.
Właściciel pojazdu składa osobiście w urzędzie wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjnej. W przypadku kilku właścicieli wniosek może złożyć jeden z właścicieli za zgoda pozostałych (bez wymaganego pełnomocnictwa). Sprawę może też załatwić w imieniu właściciela lub właścicieli pełnomocnik właściciela/li posiadający pisemne pełnomocnictwo (
tutaj przykładowy wzór upoważnienia). Warto jednak pamiętać że w takiej sytuacji, wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjnej musi być podpisany przez właściciela(li)
Ile mam czasu na złożenie wniosku o wtórnik tablicy rejestracyjnej
W ustawie nie ma określonego czasu na złożenie wniosku o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Należy jednak pamiętać że bez tablicy rejestracyjnej nie można się poruszać po drodze publicznej. W związku z tym, jeżeli korzystamy z pojazdu na codzień wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjnej musimy złożyć jak najszybciej.
Jaki jest koszt wydania wtórnika tablicy rejestracyjnej
Koszt wydania jednej sztuki tablicy rejestracyjnej to
53,00 zł. Jeżeli natomiast utraciliśmy dwie sztuki tablic lub chcemy wymienić obydwie tablice rejestracyjne (np. są stare z flagą Polski zamiast UE) to kwota ta wyniesie
93,00 zł.
Jaki jest czas oczekiwania na wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych
Organ rejestrujący ma 30 dni na zrealizowanie wniosku o wtórnik tablicy rejestracyjnych. Natomiast orientacyjny czas oczekiwania to ok 1-2 tygodnie. Wszystko zależy od tego jak szybko wydział komunikacji zamówi tablice u producenta i jak szybko producent dostarczy tablice do urzędu. Jeżeli natomiast musimy pilnie poruszać się pojazdem, możemy wnioskować w urzędzie o tablice czasowe na czas oczekiwania na wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych lub przerejestrować pojazd na nowe numery rejestracyjne.
Dla jakich pojazdów składamy wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjej?
- samochód osobowy, samochód ciężarowy lub samochód specjalny,
- ciągnik samochodowy (siodłowy),
- autobus,
- naczepę samochodową,
- przyczepę ciężarową, rolniczą lub specjalna (np. kempingowa, rąbak)
- ciągnik rolniczy,
- motocykl lub motorower (skuter),
- czterokołowce czyli pojazd samochodowy inny (np. quad, microcar)
Dane urzędu (Wydziału komunikacji)
- Nazwa urzędu: Starostwo Powiatowe w Sieradzu
- Adres oddziału: pl. Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz (zobacz jak dojechać do urzędu)
- Powiat: Powiat sieradzki
- Gmina: Złoczew
- Zakres terytorialny (miasta, gminy): Błaszki, Sieradz, Warta, Złoczew, Brąszewice, Brzeźnio, Burzenin, Goszczanów, Klonowa, Wróblew
Dane kontaktowe urzędu
Wzór wniosku o wtórnik tablicy rejestracyjnej dla miasta Złoczew
Pobierz darmowy druk wzoru wniosku o wydanie wtórnika tablic do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg.