W przypadku nabycia (zakupu) pojazdu specjalnego, będziemy zobowiązani udać się do urzędu aby dokonać jej rejestracji lub przerejestrowania na siebie lub na firmę posiadającą osobowość prawną (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka komandytowa lub fundacja). Na podstawie przykładowego wniosku, dokonasz rejestracji samochodu specjalnego w wydziale komunikacji w miejscowości Stęszew. Wniosek został stworzony na podstawie wzoru wniosku o rejestrację pojazdu zgodnego z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdu znajdującego się w Dzienniku Ustaw.
Wzór wniosku dla urzędu w miejscowości
Stęszew można wykorzystać do zarejestrowania lub przerejestrowania samochodu specjalnego zarejestrowanego i zakupionego w kraju, zarejestrowanego i zakupionego za granicą (sprowadzonego) lub fabrycznie nowego który nie był nigdy zarejestrowany. Możliwość uzupełnienia wniosku wraz z współwłaścicielem (na kilku właścicieli). W przypadku złożenia wniosku o rejestracje samochodu specjalnego już zarejestrowanego w kraju, zgłosimy równocześnie jego nabycie bez konieczności wypełniania innego formularzu.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach § 1. pkt 15 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1727 z późn. zm.)
- Stęszew - wniosek o rejestrację, czasową rejestrację albo o wyrejestrowanie – rozumie się przez to odpowiednio wniosek, którego wzór określa załącznik nr 1 albo nr 1a do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;
Jakie funkcjonują rodzaje i podrodzaje samochodów specjalnych (kategoria M1, M2, M3, N1, N2, N3):
- samochód specjalny o przeznaczeniu oczyszczanie dróg, zimowego utrzymania dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, ambulatorium/laboratorium służby zdrowia, żuraw samochodowy, pożarnicy, pogotowie techniczne/warsztat, kino/wystawa/biblioteka, sklep/ba, radiofoniczny/telewizyjny, do prac wiertniczych, agregat elektryczny/spawalniczy, kempingowy, pogrzebowy, laboratorium techniczne, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, bankowóz, sanitarny lub innym.
Kto może zarejestrować lub przerejestrować samochód specjalny i gdzie należy to zrobić
Rejestracji pojazdu dokonuje starosta zgodnie z
miejscem zamieszkania właściciela pojazdu, zamieszkania czasowego lub
siedziby firmy (posiadającej osobowość prawną np. sp. z o.o., sp. j. stowarzyszenie) w wydziale komunikacji danego powiatu lub miasta na prawach powiatu. W tym przypadku, jeżeli zamieszkujemy lub prowadzimy firmę posiadającą osobowość prawną z siedzibą w miejscowości
Stęszew to wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu specjalnego składamy w urzędzie -
Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Właściciel pojazdu składa osobiście w urzędzie wniosek o rejestrację. W przypadku kilku właścicieli - wszyscy. Spraw może też załatwić w imieniu właściciela/właścicieli pełnomocnik właściciela/li posiadający pisemne pełnomocnictwo
(tutaj przykładowy wzór upoważnienia).
Ile mam czasu na zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu specjalnego
Prawo o ruchu drogowym nie wskazuje terminu na rejestracje pojazdu zarejestrowanego w kraju, natomiast zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rejestracji pojazdu, rejestracji dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu. Czyli wtedy kiedy właściciel będzie chciał ten pojazd zarejestrować. Natomiast w przypadku pojazdu zarejestrowanego, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE mamy obowiązek zarejestrowania go w terminie do 30 dni.
Warto pamietać natomiast:
- W przypadku fabrycznie nowego pojazdu, nie mamy terminu na jego rejestrację. Należy jednak pamietać aby pojazd spełniał warunki homologacyjne na dzień złożenia wniosku o rejestrację (pojazd nie zostanie zarejestrowany jeśli nie będzie spełniał warunków homologacyjnych np. poziomu emisji spalin EURO)
- W przypadku pojazdu zarejestrowanego w kraju, mamy obowiązek zawiadomić o nabyciu pojazdu (nie zarejestrować pojazd, lecz zgłosić jego nabycie) w terminie 30 dni. Należy jednak pamiętać że właściciel pojazdu zarejestrowanego w kraju jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
- W przypadku pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej mamy obowiązek zarejestrowania go w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia.
- W przypadku pojazdu sprowadzonego z kraju spoza Unii Europejskiej (np. USA, Szwajcaria, Norwegia, Japonia, Kanada) nie mamy określonego terminu na jego rejestrację.
Uwaga! Zmiany terminów obowiązku rejestracji pojazdu zarejestrowanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju- 30 dni - od dnia 01-07-1998 r. do 29-02-2020 r.
- 180 dni - od dnia 01-03-2020 r. do 31-12-2020 r.
- 30 dni - od dnia 01-01-2021 r. do 30-06-2021 r.
- 60 dni - od dnia 01-07-2021 r. - do 30-06-2023 r.
- 30 dni - od dnia 01-07-2023 r.
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy odnośnie rejestracji pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz sprowadzonego z zagranicy! Przeczytaj co się zmienia! Od 1 stycznia 2024 r obowiązek rejestracji. Znika zgłoszenie nabycia pojazdu i nowe wysokości kar! |
Dane urzędu (Wydziału komunikacji)
- Nazwa urzędu: Starostwo Powiatowe w Poznaniu
- Adres oddziału: Poznańska 20, 62-060 Stęszew (zobacz jak dojechać do urzędu)
- Powiat: Powiat poznański
- Gmina: Stęszew
- Zakres terytorialny (miasta, gminy): Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Rokietnica, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Buk, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Stęszew, Swarzędz, Luboń, Puszczykowo
Dane kontaktowe urzędu
Wydział Komunikacji Stęszew wniosek o rejestracje lub przerejestrowanie samochodu specjalnego
Pobierz darmowy druk wzoru wniosku do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg.
Przydatne materiały: