W przypadku gdy mamy do zgłoszenia zbycia swojego samochodu, motocykla, przyczepe, naczepe, ciągnik rolniczy lub inny pojazd, a nie możemy zgłosić się osobiście do urzędu w celu jego zgłoszenia zbycia w Urząd Miasta st. Warszawy możemy kogoś upoważnić i wystawić mu pisemne pełnomocnictwo. Na podstawie takiego upoważnienia zgłosisz sprzedaż pojazdu w wydziale komunikacji w Urząd Miasta st. Warszawy. Poniżej możesz pobrać gotowy wzór upoważnienia do zgłoszenia zbycia pojazdu.
Przygotowany wzór upoważnienia dla miejscowości
Warszawa (Dzielnica Praga-Północ) który podlega pod urząd
Urząd Miasta st. Warszawy można wykorzystać do zgłoszenia zbycia pojazdu zarejestrowanego na osobę fizyczną lub na firmę która posiada osobowość prawna (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjną, spółki komandytową, fundacje lub inne)
Co powinno zawierać pełnomocnictwo (upoważnienie) aby nie budziło żadnych wątpliwości w urzędzie gdzie będziemy rejestrować pojazd:
- Miejscowość i datę sporządzenia,
- Dane osoby upoważniającej (imię i nazwisko, adres zamieszkania i PESEL) lub nazwa firmy (adres siedziby, numer REGON)
- Dane osoby upoważnionej (imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz rodzaj i numer dokumentu tożsamości)
- Stopień pokrewieństwa (jeżeli występuję)
- Określenie czynności, do której upoważnia się osobę
- Dane pojazdu (marka i model, numer rejestracyjny lub numer VIN)
- Podpis osoby upoważniającej
Udzielenie pełnomocnictwa wymaga złożenia oświadczenia woli, którego treścią jest upoważnienie określonej osoby do dokonania w imieniu i ze skutkiem prawnym dla mocodawcy czynności prawnej indywidualnie oznaczonej albo czynności określonych rodzajowo. Pełnomocnik musi mieć zdolność do czynności prawnych, ale wystarczy, jeśli będzie to ograniczona zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie woli mocodawcy co do ustanowienia pełnomocnika wymaga złożenia go (zakomunikowania) pełnomocnikowi – nie wystarcza ogłoszenie tego publicznie, lub zakomunikowanie osobie trzeciej.
(źródło: wikipedia.pl)Ile kosztuje pełnomocnictwo i gdzie dokonać wpłaty
Upoważnienie (pełnomocnictwo) jest
bezpłatnie w przypadku gdy zostało udzielone najbliższym członkom rodziny (np. mąż, żona, ojciec, matka, syn, córka, brat, siostra, wnuk, wnuczka, babcia, dziadek). Jeżeli upoważnienie wystawione jest dla osób nie spokrewnionych bliskiego stopnia (np. wujek, ciocia, kuzyn, kuzynka, narzeczona) należy wnieś opłatę w wysokości 17 zł na rachunek urzędu gminy gdzie znajduję się oddział urzędu. Opłatę możesz uiścić przelewem na rachunek urzędu drukując potwierdzenie dokonania przelewu lub w kasie placówki uzyskując potwierdzenie dokonania wpłaty.
Uwaga! Zmiany terminów obowiązku rejestracji pojazdu zarejestrowanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej oraz zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju- 30 dni - od dnia 01-07-1998 r. do 29-02-2020 r.
- 180 dni - od dnia 01-03-2020 r. do 31-12-2020 r.
- 30 dni - od dnia 01-01-2021 r. do 30-06-2021 r.
- 60 dni - od dnia 01-07-2021 r. - do 30-06-2023 r.
- 30 dni - od dnia 01-07-2023 r.
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy odnośnie rejestracji pojazdu zarejestrowanego w kraju oraz sprowadzonego z zagranicy! Przeczytaj co się zmienia! Od 1 stycznia 2024 r obowiązek rejestracji. Znika zgłoszenie nabycia pojazdu i nowe wysokości kar! |
Dane urzędu (Wydziału komunikacji)
- Nazwa urzędu: Urząd Miasta st. Warszawy
- Adres oddziału: ks. Ignacego Kłopotowskiego 15, 03-708 Warszawa (zobacz jak dojechać do urzędu)
- Powiat: Miasto na prawach powiatu
- Gmina: Warszawa (Dzielnica Praga-Północ)
Dane kontaktowe urzędu
Wydział komunikacji Warszawa (Dzielnica Praga-Północ) - Wzór upoważnienia do zgłoszenia zbycia pojazdu
Pobierz darmowy druk upoważnienia do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg.
Przydatne materiały: