Data dodania: 07-08-2022 r.

Sprzedajesz pojazd obcokrajowcowi za granice? Zobacz o czym warto pamietać i co zrobić w takiej sytuacji


Sprzedajemy swój samochód lub inny pojazd, a nabywcom okazuje się obcokrajowiec który nie ma stałego pobytu w naszym kraju? Przedstawiamy wam kilka wskazówek jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji.
Sprawa sprzedaży pojazdu nie różni się bardzo od sprzedaży pojazdu polakowi lub polskiej firmie. Musimy sporządzić umowe kupna-sprzedaży lub fakturę (rachunek). W trakcie sporządzenia dokumentu musimy pamietać o następujących rzeczach:
  • Umowa kupna-sprzedaży lub faktura muszą być czytelnie sporządzone,
  • Dane zarówno kupującego jak i sprzedającego muszą zwierać imię i nazwisko lub nazwa firmy wraz z pełnym adresem zamieszkania lub siedziby firmy (kod pocztowy, miejscowość, nazwa ulicy jeżeli występuje oraz numer budynku oraz lokalu jeśli występuję),
  • Dane pojazdu (numer rejestracyjny oraz numer identyfikacyjny VIN - nadwozia, podwozia lub ramy),
  • Pamiętać o podpisach osób sporządzających umowe i weryfikacji kupującego,
  • Jeżeli na umowie się pomylimy wpisując jakieś dane i dokonamy poprawek to najlepiej jest przepisać umowe jeszcze raz lub obok poprawek muszą podpisać się osoby które zawierają umowe
Kupującemu przekazujemy wszystkie dokumenty od pojazdu, zarówno dowód rejestracyjny jak i kartę pojazdu jeżeli była wydana oraz ważne OC. Z samochodem przekazujemy również tablice rejestracyjne.
Po dokonaniu transakcji koniecznie musimy się udać do wydziału komunikacji aby dokonać niezbędnych formalności. Będzie mieli dwie możliwości:
  • Zgłaszamy zbycie pojazdu - do zawiadomienia o zbyciu pojazdu dołączamy dokument potwierdzający przeniesienie prawa własności (np. umowę lub FV), (pobierz druk zawiadomienia),
  • Wyrejestrowujemy pojazd - składamy wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie gdzie pojazd jest zarejestrowany (pobierz wniosek o wyrejestrowanie), do wniosku załączmy dokument sprzedaży, oświadczenie o zbyciu pojazdu za granice (pobierz oświadczenie) i opłatę skarbową w wysokości 10 zł uiszczoną na odpowiednie konto urzędu.
Zalecamy skorzystanie z drugiej możliwości (wyrejestrowanie pojazdu), gdyż "usuniemy" pojazd ze swojej ewidencji. Natomiast przy samym zawiadomieniu o zbyciu, pojazd nadal będzie figurowała nasze dane lecz z dodatkową informacją o jego zbycie. Przy wyrejestrowaniu pojazdu dostaniemy odpowiednia decyzje i pojazd zostanie całkowicie wyrejestrowany w naszym kraju.

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.