Umowa zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu) - zwrot pojazdu po jego zakupie


Kupiłeś pojazd który posiada wady fizyczne (mechaniczne) np. uszkodzony silnik, uszkodzenia powypadkowe, uszkodzone elementy mechaniczne które są bardzo drogie lub prawne które zostały ujawnione po zawarciu umowy kupna-sprzedaży? Możesz dokonać zwrotu takiego pojazdu sprzedawcy jeżeli dojdziecie do porozumienia na podstawie rękojmi za wady pojazdu. Rękojmia wynosi 2 lata od zakupu pojazdu.
Umowa zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu) - zwrot pojazdu po jego zakupie druk wzór formularz pdf doc Poniżej możesz pobrać gotowy wzór umowy/ugody zwrotu zakupionego pojazdu (samochodu, motocykla, motoroweru, przyczepy, naczepy, ciągnika rolniczego). Używając wzoru w/w ugody, możesz odstąpić od sporządzonej wcześniej umowy kupna-sprzedaży pojazdu w przypadku odkrycia wad technicznych, prawnych i konieczności zwrotu pojazdu sprzedającemu.

Art. 560 ustawy - "Kodeks Cywilny" (Dz. U. z 2020 r. poz 1740 z późn. zm.)

  • § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
  • § 2. Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.
  • § 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.
  • § 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.
Pojazd można zwrócić z tytułu rękojmi za wady - Art. 556. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia). Warto pamiętać, iż rękojmia z tytułu wady wynosi 2 lata.
  • Art. 568. § 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Czy rękojmie na samochód używany można wykluczyć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rękojmie nie można wykluczyć w zawartej umowy sprzedaży pojazdu. Rękojmie sprzedawca można jedynie ograniczyć do 1 roku od daty sprzedaży. Rękojmia to podstawa jednej z dwóch możliwych dróg składania reklamacji przez konsumenta.

Wzór - Umowa zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu) - zwrot pojazdu po jego zakupie

Pobierz darmowy druk wzoru oświadczenia do uzupełnienia i wydrukowania w formatach pliku .pdf, .doc (word) oraz .jpg

Pobierz wzór, druk lub formularz w formacie PDF - Ugoda zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu - umowa zwrotna)Pobierz wzór, druk lub formularz w formacie DOC - Ugoda zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu - umowa zwrotna)Pobierz wzór, druk lub formularz w formacie JPG - Ugoda zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu - umowa zwrotna)Formularz internetowy online (uzupełnij i wydrukuj) - Ugoda zwrotu pojazdu (oświadczenie od odstąpienia umowy zakupu pojazdu - umowa zwrotna)



Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
X

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło


Nie możesz się zalogować? Utwórz o nowe hasło

X


Kontakt:


Jeżeli masz do nas jakieś pytania, możesz je zadać za pomocą naszego formularza kontaktowego.